מפלים קפואים

לפלנד – כמה אנקדוטות למטייל

אילו יערות יש באזור לפלנד, כמה הם גדולים?

לפלנד היא אזור בצפון הרחוק של אירופה המשתרע על פני נורבגיה, שוודיה, פינלנד ורוסיה. היער באזור זה מכונה יער בוריאל או טייגה, שהוא סוג של יער מחטני המצוי באקלים הקר והבוריאלי של קווי הרוחב הגבוהים.

היער הבוריאלי בלפלנד מאופיין במיני עצי מחט דומיננטיים בו, כמו אשוחית נורבגית, אורן קצוף ולגש סיבירי. עצים אלו מותאמים היטב לתנאי הקור והקשים של הצפון הרחוק, עם עלים דמויי מחט הממזערים את איבוד המים ושורשים עמוקים המאפשרים להם גישה למים בקרח.

גודל היער הבוראלי בלפלנד משתנה בהתאם למדינה. בפינלנד, היער הבוראלי משתרע על שטח של כ-50,000 קמ"ר, בעוד שבשבדיה, היער הבוראלי מכסה כ-70% משטח האדמה הכולל. בנורבגיה, היער הבוריאלי מכסה כ-20% משטח האדמה הכולל. ברוסיה, היער באזור לפלנד משתרע על שטח עצום, שכן הוא כולל את חצי האי קולה ומחוז מורמנסק.

ראוי לציין כי היערות הבוריאליים של לפלנד חשובים לא רק לערכם האקולוגי אלא גם לערכם הכלכלי, שכן הם מספקים משאבים לכריתת עצים, לייצור נייר ולגידול איילים.

מהו הזוהר הצפוני, איך הוא נוצר?

הזוהר הצפוני, הידוע גם בשם זוהר הקוטב, הוא תצוגת אור טבעי בשמי כדור הארץ, הנראה בעיקר באזורי קו הרוחב הגבוה (סביב הקוטב הצפוני והאנטארקטיקה). זה נגרם מהתנגשות של חלקיקים טעונים עם אטומים באטמוספירה של כדור הארץ.

הזוהר הצפוני מתרחש כאשר חלקיקי שמש (בעיקר פרוטונים ואלקטרונים) מועפים לעבר כדור הארץ על ידי רוחות שמש. חלקיקים אלו מופנים לכדור הארץ על ידי השדה המגנטי של כדור הארץ ומודרכים לאזורי הקוטב שבהם הם מתנגשים באטומים ומולקולות באטמוספרה העליונה, כמו חמצן וחנקן.

כאשר התנגשויות אלו מתרחשות, האטומים והמולקולות באטמוספירה משחררים אור, ויוצרים את התצוגה הצבעונית של זוהר הכוכבים. צבע הזוהר נקבע לפי סוג הגז והגובה בו מתרחשת ההתנגשות. חמצן בגובה מייצר את האורות הירוקים והצהובים הנפוצים ביותר, בעוד חנקן מייצר אורות כחולים ואדומים בגבהים נמוכים יותר. הזוהר הצפוני יכול להופיע כזוהר מפוזר או כ"וילונות" המתפתלים בשמים.

הזמן הטוב ביותר לראות את הזוהר הצפוני הוא בחודשי החורף, כאשר הלילות הם הארוכים ביותר והשמים חשוכים ביותר. המיקומים הטובים ביותר לראות את הזוהר הצפוני הם באזורים בקו הרוחב הגבוה, כמו נורבגיה, קנדה, איסלנד ופינלנד.

מהם מפלים קפואים וכיצד הם נוצרים?

לפלנד היא אזור שיש בו מלא מפלים קפואים. אלה מפלים שקפאו, בדרך כלל כתוצאה מטמפרטורות נמוכות במיוחד. הם יכולים להיווצר בכמה דרכים:

טמפרטורות קרות: כאשר הטמפרטורות יורדות מתחת לאפס, המים במפל עלולים לקפוא וליצור מפל קפוא.

הצטברות שלג וקרח: במקרים מסוימים, שלג וקרח יכולים להצטבר סביב מפל, ולהקפיא אותו.

תנאי מזג אוויר חורפיים: באזורים שחווים חורפים קרים ומושלגים יכולים להיווצר מפלים קפואים כתוצאה מהשילוב של טמפרטורות נמוכות ומשקעים כבדים.

הפשרה אביבית: לפעמים, המפל הקפוא נוצר כשהמים קפואים בחורף והקרח נמס באביב.

הקפאה מלאכותית: כמה מפלים קפואים נוצרים באופן מלאכותי, על ידי שחרור מים מסכר או ממבנה אחר מעשה ידי אדם.

ללא קשר לאופן שבו הם נוצרים, מפלים קפואים יכולים להיות תופעות טבע יפות ומעוררות יראת כבוד, אך יכולים גם להיות מסוכנים לטיפוס, מכיוון שהקרח יכול להיות לא יציב או להימס במהירות.

מהי שוברת קרח, איך היא פועלת ואילו סוגים שונים של שוברות קרח קיימים?

שוברת קרח היא ספינה שתוכננה במיוחד לנווט במים מכוסי קרח. הם פועלים על ידי שבירת הקרח בחזית הספינה במגוון שיטות, כגון גוף מחוזק, חרטום חותך קרח, או באמצעות סילוני מים רבי עוצמה כדי לשבור את הקרח. ישנם מספר סוגים שונים של שוברי קרח, כולל:

שוברות קרח קוטביים: אלו הן שוברות הקרח החזקות ביותר, שנועדו לנווט דרך קרח ים עבה באזורים הארקטיים והאנטארקטיים.

שוברות קרח חופיות: אלו קטנות ופחות חזקות משוברות קרח קוטביות, ומשמשות לנווט דרך קרח במימי החוף.

שוברות קרח למטרות מיוחדות: אלו שוברות קרח ששונו עבור משימות ספציפיות, כגון מחקר מדעי או חיפושי נפט.

גוררים לשבירת קרח: אלו הם כלי שיט קטנים יותר המשמשים לסייע לספינות אחרות בניווט במים מכוסי קרח.

שוברות קרח המונעות על ידי אנרגיה גרעינית: אלו הן שוברות קרח שמשתמשות בכוח גרעיני כמקור האנרגיה העיקרי שלהן. הן משמשות רק ברוסיה והן שוברות הקרח החזקות ביותר בעולם.

מהו פיסול בקרח, אילו סוגי פיסול בקרח קיימים?

פיסול בקרח הוא אמנות הגילוף ועיצוב גושי קרח לצורות דקורטיביות או פונקציונליות. הקרח המשמש לפיסול הוא בדרך כלל קרח שקוף וקשה שעשוי ממים מטוהרים.

ישנם מספר סוגים של פיסול קרח, כולל:

 1. 1. פסל בלוק בודד: גוש קרח אחד גדול מגולף ומעוצב בצורה דקורטיבית או פונקציונלית, כגון אגרטל, פסל או בר קרח.
 2. 2. פיסול מרובה בלוקים: מספר גושי קרח קטנים יותר מורכבים ומגולפים ליצירת פסל גדול יותר, כמו סצנה או פסל גדול יותר.
 3. 3. ארכיטקטורת קרח: פסלים בקנה מידה גדול אשר מתוכננים להיות מבנים פונקציונליים, כגון מבני קרח, גשרי קרח או מגלשות קרח.
 4. 4. תחרויות גילוף קרח: גילוף קרח הוא גם ספורט תחרותי, שבו קבוצות של חוצבים מתחרים על יצירת הפסל המרשים ביותר תוך מגבלת זמן מוגדרת.
 5. 5. חטיפי קרח או מזחלות: אלו הם פסלים פונקציונליים, הם משמשים להגשת משקאות, כמו בר או מזחלת להכנת זריקות קרח.

ניתן להאיר את פסלי הקרח באורות כדי ליצור אפקט בולט ויזואלית, וחלק מהפסלים עשויים לכלול חומרים נוספים כגון אורות צבעוניים, פרחים או פירות.

פיסול בקרח הוא צורת אמנות זמנית, מכיוון שהפסלים יימסו בסופו של דבר בגלל טמפרטורת הסביבה. פסלים מסוימים עשויים להחזיק מעמד זמן רב יותר מאחרים בהתאם לגודל, לעיצוב ולאופן היצירה והתחזוקה שלהם.

לסיכום, פיסול בקרח הוא אמנות הגילוף ועיצוב גושי קרח לצורות דקורטיביות או פונקציונליות. ישנם מספר סוגים של פסלי קרח כגון גוש יחיד, רב בלוק, ארכיטקטורת קרח, תחרויות גילוף קרח וברים או מזחלות קרח.

 

האם אפשר לבנות בתים מקרח, איפה עושים את זה?

אפשר לבנות בתים מקרח, אבל זה לא נוהג נפוץ ברוב חלקי העולם. סוגים אלה של בתים נקראים בדרך כלל "מלונות קרח" או "איגלו" והם נמצאים בעיקר במקומות שבהם הטמפרטורה נשארת מתחת לאפס לפרקי זמן ממושכים, כמו באזורים הארקטיים או באזורים עם חורף ארוך וקר.

מלונות קרח נבנים בדרך כלל באמצעות בלוקים של קרח או שלג, הנחתכים ומעוצבים כדי ליצור את הקירות והגג של המבנה. לאחר מכן הבלוקים מוחזקים יחד באמצעות שילוב של שלג וקרח, ולעיתים באמצעות חומר הקפאה. החלק הפנימי של מלון הקרח מבודד כדי לשמור על הטמפרטורה בפנים מעל נקודת הקיפאון, כך שהמבקרים יוכלו להישאר בנוחות בפנים. לחלק ממלונות הקרח עשויים להיות גם תכונות נוספות כגון חימום, תאורה ומים זורמים.

מלונות הקרח המפורסמים ביותר ממוקמים באזורים הארקטיים של אירופה וצפון אמריקה. מלון הקרח הראשון נבנה ב-Jukkasjärvi, שבדיה, בשנת 1989. מאז, נבנו מלונות קרח במקומות שונים כמו קוויבק, קנדה, וחארבין, סין.

ראוי לציין שמלונות קרח אינם מיועדים להיות מבני קבע, הם בדרך כלל מחזיקים עונת חורף אחת ונבנים מחדש מדי שנה. והם משמשים בדרך כלל כאטרקציה תיירותית, מקום לינה או כמקום ייחודי לאירועים.

לסיכום, אפשר לבנות בתים מקרח, אבל זה לא נוהג מקובל. סוגים אלה של בתים, הידועים גם כמלונות קרח או איגלו, נמצאים בעיקר במקומות שבהם הטמפרטורה נשארת מתחת לאפס לפרקי זמן ממושכים. הם בנויים בדרך כלל באמצעות בלוקים של קרח או שלג, ומשמשים כאטרקציות תיירותיות, מקום ללינה או כמקום ייחודי לאירועים

שוקולד FAZER מה הקטע?

Fazer היא חברת ממתקים פינית הידועה בזכות השוקולד ושאר הפינוקים המתוקים שלה. החברה נוסדה בשנת 1891 על ידי קרל פאזר, וכיום היא אחת מחברות הממתקים הגדולות במדינות הנורדיות.

מותג השוקולד המפורסם ביותר של Fazer הוא חפיסת שוקולד החלב Fazer Blue, שהוצגה לראשונה בשנת 1922. טבלת השוקולד עשויה מחלב וקקאו איכותיים, וידועה במרקמו החלק ובטעמו העשיר. פאזר מייצרת גם מגוון רחב של מוצרי שוקולד נוספים, לרבות חטיפי שוקולד, סוכריות שוקולד, ממרחי שוקולד וממתקי שוקולד.

בנוסף לשוקולד, פאזר מייצרת גם מוצרי ממתקים נוספים כמו ממתקים, עוגיות ומאפים. מוצרי החברה נמכרים תחת מספר מותגים שונים, כולל Fazer, Fazerina, Dumle ו-Geisha.

ל-Fazer יש היסטוריה ארוכה של קיימות ומקור אתי של מרכיבים. היא מחויבת לצמצם את השפעתה הסביבתית ומשתמשת בשמן דקלים ובפולי קקאו ברי קיימא, וכן תומכת בחקלאי קקאו במדינות מתפתחות.

פאזר פועלת בשמונה מדינות ומייצאת לכמעט 40 מדינות. מטה החברה נמצא בוונטה, פינלנד, ויש לה מתקני ייצור במספר מקומות נוספים במדינות הנורדיות וברוסיה.

לסיכום, פאזר היא חברת ממתקים פינית הידועה בזכות השוקולד ושאר הפינוקים המתוקים שלה. החברה נוסדה בשנת 1891, והיא מייצרת מגוון רחב של מוצרי שוקולד וממתקים, לרבות חטיפי שוקולד, ממתקים, עוגיות ומאפים. החברה מחויבת לקיימות ולמיקור אתי של מרכיבים ופועלת במספר מדינות ומייצאת לכמעט 40 מדינות.

אילו חברות פיניות מפורסמות היום?

ישנן חברות פיניות רבות המפורסמות כיום, אך כמה מהידועות ביותר כוללות:

 1. נוקיה: אחת מהיצרניות הגדולות בעולם של טלפונים ניידים וציוד תקשורת.
 2. KONE: חברת מעליות ומדרגות נעות עולמית מובילה המתכננת, מייצרת ומתן שירות למעליות, דרגנועים ודלתות בניין אוטומטיות.
 3. Wärtsilä: מובילה עולמית בייצור פתרונות ימיים ואנרגיה, לרבות מנועים, מערכות הנעה ומערכות אחסון אנרגיה.
 4. Rovio: חברת פיתוח משחקי מובייל פינית ואחד היוצרים של המשחק המצליח "Angry Birds"
 5. Metso: ספק עולמי מוביל של ציוד ושירותים לתעשיות הכרייה, הבנייה והמחזור.
 6. Valmet: חברה המספקת שירותים וטכנולוגיה לתעשיות העיסה, הנייר, האנרגיה והכימיה.
 7. Fiskars: חברה שמתכננת ומייצרת מגוון רחב של מוצרי צריכה, לרבות מספריים, כלי מטבח וציוד חוץ.
 8. Supercell: חברת פיתוח משחקים למובייל המפתחת ומפרסמת משחקים לפלטפורמות iOS ואנדרואיד כמו Clash of Clans ו-Clash Royale.
 9. F-Secure: חברת אבטחת סייבר המתמחה בפיתוח תוכנות אנטי וירוס ואבטחת אינטרנט.
 10. Vaisala: חברה המתמחה במוצרי מדידה סביבתיים ותעשייתיים, לרבות מכשירים ומערכות מטאורולוגיות.

חברות אלו ידועות במוצרים ובשירותים החדשניים שלהן, ולרבות מהן יש נוכחות גלובלית ומכובדות בתעשיות שלהן.

גיורא זה מעניין אותי

רוצה לשמוע עוד