מזחלת כלבים דוהרת על שלג בלפלנד

לפלנד היא יעד יפהפה וייחודי המציע מגוון רחב של חוויות תרבותיות

אם אתם נהנים מפעילויות טבע וחוץ, לפלנד תהיה יעד אידיאלי עבורכם. האזור ידוע בשממה הבתולית שלו, עם הזדמנויות לפעילויות כמו מזחלות כלבים, אופנועי שלג, סקי וספארי איילים. יש מסלול טיול מאוד מומלץ לאזור בקישור כאן

התרבות של לפלנד

גם התרבות של לפלנד מעניינת מאוד, שכן היא ביתם של העם הסאמי הילידים. התרבות הסאמית מאופיינת בשפה ייחודית, לבוש מסורתי וחיבור חזק לסביבה הטבעית, ובמיוחד לרעי האיילים. אנו יכולים ללמוד על התרבות הסאמי על ידי ביקור בכפר סאמי, שבו אתה יכול לראות בתים סאמיים מסורתיים, לפגוש רועי איילים, וללמוד על מלאכות סאמי מסורתיות כמו אריגה וגילוף בעץ.

בנוסף, התרבות הסאמית עשירה גם בסיפורי סיפורים, מוזיקה ואמנות, כולל שימוש בתוף הסאמי המסורתי, או "לאסו". אם אתם מתעניינים בתרבות, תוכלו להשתתף במופעי מוזיקה או ריקוד סאמי, או להצטרף לטקס או טקס סאמי מסורתי.

אם אתם מעוניינים לחוות תרבות אחרת, ללמוד על הילידים וליהנות מפעילויות חוצות, לפלנד בהחלט תהיה יעד טוב עבורכם.

המפלים של לפלנד

בלפלנד המפלים קופאים בגלל הטמפרטורות הנמוכות במיוחד בחורף. תהליך ההקפאה מתרחש כאשר טיפות המים במפל נופלות באוויר ובאות במגע עם משטחים תת-קפואים. משטחים אלה יכולים לכלול סלעים, ענפי עצים ומשטחים אחרים ליד המפל. כאשר טיפות המים באות במגע עם משטחים אלו, הן קופאות ויוצרות נטיפי קרח.

עם הזמן, ככל שיותר ויותר טיפות מים קופאות ויוצרות נטיפי קרח, הנטיפים גדלים ובסופו של דבר מתמזגים יחד ליצירת מפל קפוא. תהליך ההקפאה יכול להימשך מספר ימים ואף שבועות, תלוי בגודל המפל ובחומרת הטמפרטורות הקרות.

חשוב לציין שהמפלים בלפלנד אולי לא תמיד קפואים, זה תלוי בטמפרטורה ובתנאי מזג האוויר בזמן הביקור. גם אם קר מספיק כדי שהמפל יקפא, הוא עלול להימס שוב אם הטמפרטורה תעלה.

הזוהר הצפוני

הזוהר הצפוני, המכונה גם זוהר בוראליס, נוצר כאשר חלקיקים טעונים מהשמש, הידועים כרוח סולארית, מתנגשים בשדה המגנטי של כדור הארץ. כאשר חלקיקים אלה נכנסים לאטמוספירה של כדור הארץ, הם מקיימים אינטראקציה עם גזים כמו חמצן וחנקן, וגורמים להם לפלוט אור. האור הזה הוא מה שיוצר את התצוגות הצבעוניות של הזוהר הצפוני.

הזוהר הצפוני מתרחש בדרך כלל באזורי הקוטב, כמו לפלנד, והם גלויים יותר בתקופות של פעילות סולארית גבוהה המכונה מקסימום שמש. הצבע והעוצמה של הזוהר הצפוני יכולים להשתנות בהתאם לסוג הגז שמתלהב ולגובה ההתנגשות.

לגבי אם הם מרשימים כמו שאנחנו חושבים, זה תלוי בפרספקטיבה של האדם. הזוהר הצפוני יכול להיות מרהיב באמת, עם צבעים מרהיבים וצורות דינמיות שיכולות להשתנות במהירות. הם יכולים להיות חוויה קסומה באמת, אבל העוצמה, משך הזמן והמיקום של האורות יכולים להשתנות, ותנאי הצפייה יכולים להיות מושפעים מגורמים כמו כיסוי עננים, זיהום אור וזמן השנה.

אז, אפשר לומר שהזוהר הצפוני מרשים כמו שאנחנו חושבים, אבל זה תלוי בתנאים ובאדם המתבונן. זו תופעת טבע שאנשים נוסעים מכל העולם כדי לראות.

ובנימה אישית

לפלנד שונה מכל יעד אחר.
ראשית הימים קצרים במיוחד, שעות האור הן בערך משעה 08:00 בבקר על 17:00 אחר הצהריים. גם בשעות האור, אין שמש חזקה כמו בארץ. די אפרפר, אור שמקנה אוירה אחרת, אוירה של "קסם באוויר", אוירה של ארץ האגדות.
בניגוד מוחלט לרוב המכריע של הטיולים המאורגנים, בלפלנד אנו לא רואים ולא מדברים על דת. לא מספרים על כנסיה כזו או אחרת, לא תשמעו על קהילות דתיות כאילו ואחרות. אנו נשמע ונדבר על תרבויות שונות, על חשיבה אחרת, על יכולת הישרדות של המקומיים בחורף.
אנו נראה איך ומה המקומיים אוכלים באיזור זה של העולם. וכבר אומר שהבסיס למזון הוא מזון מן הים ובשר ציד (אל חשש חברים, אנו נאכל במלון שלנו אוכל מערבי לכל דבר ועניין)
אני כמדריך ותיק מאוד אוהב את האיזור הזה של העולם. ראשית האויר הנקי, הטבע הבתולי, הקור אשר נותן הרגשה טובה ונעימה כאשר ממלאים את האויר בריאות. מעבר לכך, אני מאוד נהנה לראות את החיוכים של הנוסעים בסוף היום. חיוך של סיפוק והנאה. תמיד היום נגמר בטעם של "עוד"!
בשורה תחתונה הטיול ללפלנד הוא טיול של Fun Fun Fun
חווייה שונה וייחודית שלא קיימת בכל מקום אחר על פני כדור הארץ

גיורא זה מעניין אותי

רוצה לשמוע עוד