מבט פנורמי על המפרץ בדוברובניק

קפיצה קטנה לדוברובניק

סיכום מפורט של המקומות והמושגים אשר עברנו עליהם ביום השלישי

דוברובניק היא עיר היסטורית השוכנת על חוף הים האדריאטי בדרום קרואטיה. היא ידועה בזכות החומות מימי הביניים השמורות היטב, העיר העתיקה המקסימה והארכיטקטורה המדהימה.

היסטוריה: לדוברובניק היסטוריה עשירה שראשיתה במאה ה-7. במקור היא נוסדה על ידי האימפריה הביזנטית ומאוחר יותר הפכה למעצמה ימית גדולה הידועה בשם הרפובליקה של רגוסה. העיר נהנתה משגשוג רב במהלך המאות ה-15 וה-16, וסחרה באגן הים התיכון ומעבר לו. ב-1808 נכבשה דוברובניק על ידי נפוליאון ולאחר מכן עברה לשלטון אוסטרי. היא הפכה לחלק מממלכת יוגוסלביה ב-1918 ובסופו של דבר הפכה לחלק מקרואטיה העצמאית ב-1991.

העיר העתיקה: העיר העתיקה של דוברובניק היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו והאטרקציה המרכזית של העיר. בעיר מוקפת החומה יש רחובות צרים ומפותלים, מבנים בסגנון בארוק וכיכרות יפות. הרחוב המפורסם ביותר הוא סטרדון העובר בלב העיר העתיקה. בין החומות, תמצאו כנסיות רבות, מוזיאונים, ארמונות וארמון הרקטור המדהים.

חומות העיר דוברובניק: חומות העיר הן אחד המאפיינים האייקוניים ביותר של דוברובניק. החומות נבנו בין המאות ה-13 וה-16 ומשתרעות לאורך כ-2 קילומטרים סביב העיר העתיקה. הליכה לאורך החומות מספקת נוף פנורמי של העיר, הים האדריאטי והאיים שמסביב.

מבצרים: דוברובניק ידועה במצודותיה, שנבנו כדי להגן על העיר מפני פולשים. המבצרים הבולטים ביותר הם פורט לופרינאק, הממוקם ממש מחוץ לחומות העיר המערבית, ומבצר בוקר. מבצרים אלו מציעים נקודות תצפית מצוינות על העיר והים.

כנסיות ומנזרים: בדוברובניק כנסיות ומנזרים רבים המשקפים את ההיסטוריה הדתית העשירה שלה. הבולטים שבהם כוללים את קתדרלת דוברובניק, כנסיית סנט בלייז, המנזר הפרנציסקני, המנזר הדומיניקני וכנסיית סנט איגנטיוס.

פסטיבל הקיץ של דוברובניק: בעיר מתקיים פסטיבל קיץ, אירוע תרבות נודע שמתקיים מאמצע יולי עד אמצע אוגוסט בכל שנה. הפסטיבל כולל מופעים שונים, לרבות תערוכות תיאטרון, מוזיקה, מחול ואמנות, המתקיימים במקומות שונים ברחבי העיר.

משחקי הכס: דוברובניק זכתה לתהילה בינלאומית בתור אתר הצילום של סדרת הטלוויזיה הפופולרית "משחקי הכס". סצנות אייקוניות רבות, כולל העיר הבדיונית 'מעלה המלך' (King's Landing) צולמו בין חומות דוברובניק.

האי לוקרום: האי לוקרום מול חופי דוברובניק הוא שמורת טבע ויעד פופולרי לטיול. הוא מציע חופים יפים, שבילי הליכה, גן בוטני וחורבות של מנזר בנדיקטיני.

רכבל: רכבל דוברובניק לפסגת הר סרד מעניקה הזדמנות להתרשם מנופים עוצרי נשימה של דוברובניק, הים האדריאטי והאיים שמסביב.

פסטיבלים ואירועים: מלבד פסטיבל הקיץ של דוברובניק, מתקיימים בעיר אירועים ופסטיבלים נוספים במהלך השנה, לרבות פסטיבל החורף של דוברובניק, הקרנבל של דוברובניק ופסטיבל הסרטים ליברטאס.

דוברובניק במלחמת העצמאות

במהלך שנות ה-90 התמודדה דוברובניק עם אתגרים וקשיים משמעותיים במהלך מלחמת העצמאות הקרואטית, שהתרחשה כתוצאה מהתפרקות יוגוסלביה.

מצור על דוברובניק: מאוקטובר 1991 עד מאי 1992, דוברובניק הייתה תחת מצור על ידי צבא העם היוגוסלבי (JNA) וכוחות סרביים-מונטנגרים. העיר הופגזה והיוותה מטרה להתקפות ארטילריה מהיבשה ומהים, שגרמו נזק משמעותי למבנים ולתשתיות ההיסטוריים שלה. מטרת המצור הייתה להשיג שליטה על העיר ולנתק את חלקה הדרומי של קרואטיה משאר חלקי המדינה.

הרס מורשת תרבותית: העיר העתיקה של דוברובניק, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, ספגה נזק רב במהלך המצור. מבנים היסטוריים, כולל כנסיות, מנזרים וארמונות, ניזוקו או נהרסו. ציוני דרך בולטים, כמו ארמון שפונזה, ארמון הרקטור וקתדרלת דוברובניק, ספגו נזק מירי ארטילרי.

משבר הומניטרי: המצור על דוברובניק הביא למשבר הומניטרי והתושבים התמודדו עם מחסור במזון, מים, חשמל ואספקה חיונית אחרת עקב המצור שהטילו הכוחות הצרים עליה. תושבים רבים נאלצו להתפנות או לחפש מחסה במרתפים ובמנהרות כדי להגן על עצמם מההפגזות.

תגובה בינלאומית: ההפגזה על דוברובניק משכה תשומת לב וגינוי בינלאומיים. המורשת התרבותית של העיר ומעמדה כאתר אונסק"ו העלו את המודעות לצורך להגן עליה. האו"ם הכריז על דוברובניק כאתר מורשת תרבותית מוגן, ונעשו מאמצים לספק סיוע הומניטרי ותמיכה לאוכלוסיית העיר.

שחרור ובנייה מחדש: במאי 1992 פתחו הכוחות הקרואטים במתקפת נגד מוצלחת "מבצע נמר" להסרת המצור על דוברובניק. הצבא הקרואטי כבש מחדש עמדות אסטרטגיות ואילץ את הכוחות הצרים לסגת. לאחר המלחמה נעשו מאמצים משמעותיים לבנייה מחדש ושיקום המבנים והתשתיות שנפגעו בדוברובניק, בסיוע הקהילה הבינלאומית.

למרות ההשפעה ההרסנית של המלחמה, דוברובניק הצליחה להתאושש ולבנות את עצמה מחדש כיעד תיירותי תוסס. כיום, צלקות הסכסוך נראות בחלקים מסוימים של העיר, ומשמשות תזכורת לחוסן של תושביה ולחשיבות שימור המורשת התרבותית שלה.

ללא כל ספק, דוברובניק כיום היא פנינה תיירותית במלוא מובן המילה!

גיורא זה מעניין אותי

רוצה לשמוע עוד